Urządzenia fiskalne

Kasy fiskalne i drukarki służą do rejestrowania i drukowania paragonów. Każdy sprzedawca, który przekroczy określony próg przychodu jest zobligowany do posiadania tego typu urządzenia. Kasa fiskalna jest samodzielnym urządzeniem, do obsługi której nie jest potrzebny komputer. Natomiast drukarka musi być podłączona do komputera z konkretnym oprogramowaniem. Drukarki fiskalne sprawdzą się w branżach z rozbudowaną bazą towarów.

Drukarki fiskalne funkcje i rodzaje

Podstawowe funkcje drukarki to: drukowanie paragonu dla klienta, tworzenie kopi paragonu zapisywanej na papierowej rolce lub karcie pamięci, generowanie raportów fiskalnych. Karta pamięci w drukarce jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla sprzedawcy, dzięki niej nie musi magazynować rolek z kopiami paragonów przez 5 lat. Wszystkie dane są zapisane na małej karcie SD. Istotne jest aby drukarka miała jak największą ilość PLU czyli ilość wydrukowanych paragonów (nawet do 500000). Możliwość umieszczenia na paragonie jak najdłuższej nazwy towaru oraz opcja projektowania i drukowania logo firmy jak również numeru NIP nabywcy są użytecznymi cechami drukarek. Przydatne jest również drukowanie kodów QR. Duże znaczenie ma szybkość wydruku oraz łatwość zakładania papieru. Pożądana jest jak największa ilość złącz USB oraz RS 232. Zakupiona drukarka musi posiadać homologację, a zamontować może ją tylko profesjonalny serwis. Na runku dostępne są również drukarki z możliwością drukowania faktur VAT, szczególnie pomocne w gastronomii czy na stacjach benzynowych. Do takich urządzeń zakłada się papier szerokości 80 mm, podczas gdy standardowy rozmiar to 57 mm. Do niektórych modeli można podpiąć szufladę na pieniądze. Obok tradycyjnych drukarek fiskalnych są te dedykowane dla aptek. Takie urządzenia drukują wyceny leków i recept oraz paragony uwzględniające refundację lekarstw. Drukarki możemy podzielić na mobilne i stacjonarne. Drukarka stacjonarna powinna mieć duży wyświetlacz dla klienta. Większość drukarek wyposażona jest w baterię, która umożliwia pracę do 16 godzin bez podłączenia do sieci. Wydajny akumulator to niezbędny element mobilnych drukarek popularnych wśród firm zajmujących się transportem ludzi. Mowa o tak zwanych bileterkach oferujących wydruk szerokiej gamy biletów.

Drukarki przyszłości

Najnowocześniejsze drukarki fiskalne wyposażone są w ekrany dotykowe, kolorowe wyświetlacze, na których można wyświetlać np. reklamy. Zaopatrzone są również w tzw. superformatki umożliwiające wydruki niefiskalne np. kody rabatowe, doładowania GSM, etc. Ciekawą opcją jest również możliwość podłączenia drukarki do systemu monitoringu, dzięki czemu można śledzić na bieżąco przeprowadzane transakcje. Nowoczesne drukarki posiadają multiporty Bluetooth, co umożliwia bezprzewodowe połączenie ich z tabletem czy smartfonem. Takie rozwiązania są praktyczne w puntach, gdzie jest mało miejsca. Pojawiają się także multiurządzenia będące połączeniem drukarki fiskalnej i terminala płatniczego.

One thought on “Czym są drukarki fiskalne

  1. Hanna4586 napisał(a):

    Bardzo ciekawe podejście, mogę prosić o rozwinięcie wątku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *