kasy fiskalne 2017

Zmiany w przepisach kas fiskalnych

Z każdym rokiem – o czym mogą przekonać się przedsiębiorcy i właściciele firm stosujących kasy fiskalne – prawo ulega wielu zmianom, dlatego też warto wiedzieć i być na bieżąco z informacjami tego typu, aby nie stanąć przed nieprzyjemną niespodzianką. Należy pamiętać zarówno o zwolnieniach, jak i najnowszych rozporządzeniach Ministerstwa Finansów.

Kasy fiskalne 2017 to nie tylko zmiany w zwolnieniach. Zgodnie z nowelizacją, osoby posiadające przedsiębiorstwa, których dochód roczny będzie lub też już przekracza dwadzieścia tysięcy złotych, mają za obowiązek zakupić kasę fiskalną. Zmiany dotyczą przede wszystkim osób fizycznych, a także rolników, a ściślej mówiąc – obejmuje sprzedaż detaliczną. Choć zmian nie ma zbyt wiele, to jednak zachodzące są niezwykle ważne. Jeśli więc Twój obrót z działalności nie przekroczy podanej kwoty w ciągu jednego roku, nie masz obowiązku wystawiania paragonów klientom. Wspomnieć należy jednak, iż jeśli po pewnym czasie limit zostanie przekroczony, wówczas osoby prowadzące działalność mają obowiązek zakupienia urządzenia fiskalnego, a także rozpoczęcia ewidencjonowania za jego pomocą. Warto również wiedzieć, iż nowe rozporządzenie – zgodnie z początkowymi założeniami – kasy fiskalne 2017 mają obowiązywać jedynie przez rok.

Drugą bardzo ważną zmianą wprowadzoną przez resort finansów są zasady, na jakich działają zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. Korzystać z niego mają prawo przedsiębiorcy specjalizujący się w sprzedaży wysyłkowej. Wcześniej nie istniał obowiązek prowadzenia ewidencji, jeśli zapłata za towar dokonana została przelewem na rachunek, bądź też przy pośrednictwie poczty. Choć wszystko zostaje na swoim miejscu, to jednak Minister Finansów postawił jeden, niezwykle istotny warunek. Mianowicie – przedsiębiorca ma za obowiązek dać Urzędowi Skarbowemu dostęp do danych znajdujących się na rachunku, dlatego też właściciele podobnych firm muszą koniecznie najpóźniej do końca przyszłego roku upoważnić własny bank, bądź też SKOK do przekazywania informacji o wszelakich transakcjach i przelewach na rzecz fiskusa. Będzie to kluczowe w przypadku przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia. Co więcej – zasada ta obowiązuje również przy przedsiębiorcach oferujących usługi dedykowane osobom fizycznym i dokumentują je za pomocą faktur. Oni bowiem również mają obowiązek przekazać informacje o transakcjach organowi skarbowemu, popularnemu fiskusowi.

Kasa fiskalna natomiast nie będzie potrzebna, jeśli firma prowadzi dokumentację w charakterze faktur, a tym samym dotyczy usług mających związek z zakwaterowaniem, obsługą nieruchomości, bądź dostawą towarów i usług.

Co ważne – według nowych przepisów, rozpoczynając przygodę z własnym biznesem (bez prawa do zwolnienia ze stosowania kas rejestrujących), należy zainstalować kasę fiskalną po upływie dwóch miesięcy (czas ten jest nazywany okresem dostosowawczym). Sprawa ta jednak nie dotyczy osób, które rozpoczęły swoją działalność gospodarczą po 31 grudnia 2016 roku, a także świadczy usługi wymienione w par. 4 ust. 1 pkt 2 lit. od c do j) projektu. W szczególności usługi te dotyczą napraw pojazdów silnikowych, motorowerów, naprawę, bieżnikowanie i zakładanie i regenerowanie opon, a także prowadzenie badań i przeglądów technicznych, wraz z opieką medyczną i prawniczą i notarialną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *