kasy fiskalne 2019

Świat zmierza do zwiększenia stopnia cyfryzacji i w tym kierunku dążą też projektowane zmiany w prawie fiskalnym. Można przypuszczać, że kasy fiskalne 2019 będą urządzeniami jeszcze bardziej zautomatyzowanymi i skomunikowanymi z innymi systemami.

Jak zmienia się prawo fiskalne?

Obecnie prawo fiskalne regulowane jest przez rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 sierpnia 2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz.U. 2013 poz. 1076). Ten akt prawny zastąpił rozporządzenie z 2008 roku.

Ustawodawca na przestrzeni ostatnich lat wprowadził kilka istotnych modyfikacji do prawa fiskalnego. Po pierwsze wydłużono o jeden rok okres ważności potwierdzenia, które stanowi o spełnianiu przez daną kasę funkcji i warunków technicznych w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Ponadto, dokonano redefinicji pojęć programu archiwizującego oraz programu pracy kasy. Nowe znaczenie słów jest precyzyjniejsze i pełniej oddaje rzeczywiste znaczenie. Ustawodawca zastrzegł także, że kasa fiskalna powinna być zbudowana m. in. z zegara pokazującego datę i czas. Ma to na celu prawidłowe rozliczenie podatku.

Jak może zmienić się prawo fiskalne w 2019 roku?

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych jakim muszą odpowiadać kasy fiskalne zapowiada szereg gruntownych zmian i całkowitą modernizację polskiego systemu kas fiskalnych. Kasy fiskalne 2019 mają być skomunikowane z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów. Umożliwi to wdrożenie planowanego już od dłuższego czasu programu Jednolitego Pliku Kontrolnego dla paragonów fiskalnych. Prawo fiskalne rozpocznie również erę cyfrowej archiwizacji kopii dokumentów fiskalnych. Dostępna będzie ponadto możliwość przesłania kupującemu paragonu na jego adres e-mailowy. Oprócz współpracy z repozytorium resortu finansów, nowe kasy fiskalne mają kooperować z terminalami płatniczymi.

Jakie kasy fiskalne będą przeważać w 2019 roku?

Kasy fiskalne 2019 w związku z ww. zapowiadanymi zmianami, będą musiały oferować użytkownikom szerszy niż dotychczas zakres funkcji. Najprawdopodobniej standardem staną się kasy wyposażone w interfejsy komunikacyjne umożliwiające stałe połączenie z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów. Ponadto będą one musiały umożliwić przesłanie e-paragonów fiskalnych i współpracę z terminalem płatniczym.

Efekt takich zmian w systemie fiskalnym to początek systemu fiskalizacji online w Polsce.

Mimo szeregu nowych zadań można się spodziewać, że urządzenia te będą stawały się coraz mniejsze i wygodniejsze w użyciu. Taka tendencja występuje już chociażby w przypadku rozwijającego się rynku urządzeń mobilnych.
To jakie kasy fiskalne będą przeważać w 2019 roku zależy w dużej mierze od okresu homologacji. Można się spodziewać, że wielu przedsiębiorców ze względów finansowych odwlecze na ostatnią chwilę zakup nowej kasy. Ministerstwo przewiduje jednakże możliwość wprowadzenia ulgi na wymianę urządzenia fiskalnego.

One thought on “Kasy fiskalne 2019

  1. Jacek napisał(a):

    z jednej strony dobrze że zostaną wprowadzone kasy fiskalne online, a z drugiej będzie z tym dużo zachodu i jest obawa z samą organizacją Ministerstwa Finansów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *