Co to jest kolektor danych?

Najkrócej rzecz ujmując kolektor jest mini komputerem, wyposażonym w skaner kodów kreskowych, służącym do gromadzenia danych na temat towarów. Dzięki wbudowanemu skanerowi, urządzenie w szybki sposób wprowadza do systemu dane o zeskanowanym przedmiocie i tworzy bazy wszystkich potrzebnych danych. Dzięki niemu wiadomo jaki towar jest na stanie oraz ile go jest. Kolektor posiada wgrany system operacyjny, dzięki któremu bez problemu może współpracować z innymi komputerami w firmie. Ponadto wyposażony jest także w klawiaturę, umożliwiającą ręczne wprowadzanie zmian.

Jakie są rodzaje kolektorów?

Główny podział dotyczy systemu operacyjnego, na którym działa dane urządzenie – kolektory danych mogą pracować na systemie Android lub Windows (w różnych jego odmianach, w tym Windows Mobile), a niektóre wersje także na DOS. Urządzenia te są kompatybilne z komputerami, dzięki czemu łatwo można importować i eksportować konkretne dane.

Bardzo ważnym kryterium wyboru kolektora jest jego przeznaczenie – inne urządzenia projektowane są dla logistyki, a inne dla sklepów. Różnią się rodzajem zainstalowanego skanera – może być mniej lub bardziej dokładny, szybszy, czytający różne rodzaje kodów, w tym na urządzeniach mobilnych, czy monitorach LCD. Ponadto skanery mogą mieć zróżnicowany zasięg odczytu.
Kolektory występują także w różnych wariantach jeżeli chodzi o samą konstrukcję urządzenia. Różni je nie tylko wygląd, ale jakość wykonania, zastosowane materiały – mogą być modele wodoodporne czy bardziej solidne, a także wyposażone w fizyczną klawiaturę,dotykowy ekran, bądź różne akcesoria dodatkowe. Ważny jest również sposób połączenia urządzenia – istnieją wersje przewodowe, jak i bezprzewodowe, w których z kolei ważnym parametrem będzie pojemność baterii.

Zastosowanie kolektorów danych w handlu detalicznym

Urządzenia te są bardzo pomocne w pracy punktów handlowych, ponieważ ułatwiają zapanowanie nad posiadanym towarem. Dzięki nim w szybki i łatwy sposób można wprowadzić nowy towar do systemu i odpowiedniej bazy danych, ale także sprawdzić w jakiej ilości towar jest aktualnie na stanie. Usprawnia to obsługę klienta np. w sytuacji gdy chce on kupić więcej sztuk tego samego produktu – można wówczas zeskanować kod z jednego egzemplarza i pokaże się jego ilość – w tym stan magazynu, do którego nie trzeba iść osobiście, by coś sprawdzić. Szybkość skanera wygrywa także z czasem ręcznego wpisania zapytania do komputera.

Kolektor przydaje się także, aby uniknąć sytuacji pojawiania się rozbieżności między ceną na półce, a na kasie, ponieważ umożliwia szybką kontrolę cen towarów. Usprawnia on zatem nie tylko przyjęcie towaru, ale i inwentaryzację, obsługę klienta oraz utrzymywanie porządku na półkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *