Fryzjerki, kosmetyczki, mechanicy, przedsiębiorcy oferujący usługi gastronomiczne czy podatkowe. To jedynie krótka lista branż, w których prowadzenie działalności gospodarczej wymaga posiadania kasy fiskalnej. Co więcej, w ostatnich latach kolejne grupy zawodowe zostają zobligowane do korzystania z tego urządzenia.

Dobrze dobrana kasa fiskalna może okazać się ogromnym ułatwieniem dla firmy, np. usprawni obsługę klientów i pracę kasjerów, skróci czas wykonania inwentaryzacji czy ułatwi kontrolę zapasów magazynowych. Nim zdecydujemy się na konkretny model, warto poznać rodzaje kas fiskalnych.

Rodzaje kas fiskalnych

Na rynku istnieją setki różnych typów i modeli kas fiskalnych. Przy ich wyborze jednym z najważniejszych kryteriów jest rodzaj działalności gospodarczej, jaki prowadzimy. Kierować się możemy następująca zasadą – prosta działalność, to proste kasy fiskalne. Mając to na uwadze, rodzaje kas fiskalnych możemy podzielić na cztery grupy:

  1. Jednostanowiskowe kasy fiskalne – To najczęściej występujący model urządzenia. Jest najszerszemu gremium odbiorców. Sprawdzi się w małych sklepach spożywczych, sklepach mięsnych, cukierniach, piekarniach, małej gastronomii, stoiskach warzywnych i usługach. Ma dość duże rozmiary. Do większości modeli można bez problemu dopiąć urządzenia zewnętrzne, np. skanery.
  2. Przenośne kasy fiskalne – To niewielkie, wielofunkcyjne urządzenia kompaktowe – nastawione na mobilność. Wśród nich znajdziemy modele dedykowane do handlu obwoźnego, np. odporne na warunki atmosferyczne. Jednak ten rodzaj kas fiskalnych nie sprawdzi się w placówkach, gdzie dzienny obrót jest bardzo duży, np. hipermarketach.
  3. Systemowe kasy fiskalne – Można do nich dopiąć różnego rodzaju urządzenia pomocnicze, jak skanery czy wagi. Ale to modele dedykowane do pracy w dużych sklepach, gdzie konieczna jest połączenie z innymi kasami i komputerem.
  4. Komputerowe kasy fiskalne – To posiadające monitor, nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne, które doskonale łączą funkcje komputera oraz drukarki fiskalnej. Bez problemu dopniemy do nich urządzenia zewnętrzne. Ich obsługa wymaga korzystania ze specjalnych programów magazynowych. Ich możliwości wykraczają poza tradycyjne kasy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *